Cyberataki. Najszybciej rosnące zagrożenie dla sektora finansowego
Rozwój technologii i wszechstronny dostęp do internetu to nie tylko nowe możliwości komunikacji, ale również zagrożenia. Jednym z najbardziej niebezpiecznych są cyberataki dokonywane przez hakerów, które skutkują nierzadko wyciekiem istotnych danych. Jednym z najbardziej podatnych na tego typu ataki sektorów gospodarki jest branża finansowa. Jak postępować, aby nie paść ofiarą cyberataku? Jak działać, gdy jesteśmy w gronie poszkodowanych? W jaki sposób zatroszczyć się o zachowanie wiarygodnego wizerunku instytucji finansowej wobec tego rodzaju zagrożeń? Tego i jeszcze więcej dowiesz się czytając poniższy artykuł.
Czy wiesz, że praktycznie co druga funkcjonująca na polskim rynku instytucja finansowa zetknęła się z cyberprzestępstwem? Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i firmę doradczą EY „Nadużycia w sektorze finansowym”. Liczba ataków rośnie z roku na rok. Nic, więc dziwnego że coraz większa liczba instytucji finansowych szuka sprawdzonych sposobów na ochronę przed atakami hakerów. W końcu starcie z cyberprzestępcami negatywnie wpływają na wizerunek instytucji i przekładają się na utratę zaufania klientów oraz spadek zysków.
Natężenie ryzyka cyberataków w branży finansowej doskonale obrazuje poniższy wykres.
Rodzaje cyberprzestępstw, które powinieneś znać
Jeżeli chcesz uniknąć cyber ataku musisz w pierwszej kolejności być świadomy z jakimi rodzajami cyberprzestępstw obecnie spotykamy się w sieci. W przeciwnym wypadku nie wiesz dokładnie przed czym masz się chronić i jak odpowiednio się zabezpieczyć.
WIRUSYto jedno z najbardziej znanych cyberzagrożeń, które może skutecznie uszkodzić bazy danych, a nawet sam sprzęt komputerowy. Wirus jest kodem, jaki infekuje ,,zdrowe’’ oprogramowanie zainstalowane na dysku komputera. Korzystając z sieci internetowej można w bardzo prosty sposób narazić się na pobranie pliku z wirusem, który zainfekuje wewnętrzny system komputera.
Jednym z najgroźniejszych oprogramowani, które rozprzestrzenia się w sposób wirusowy jest koń trojański. Jego działania są nieprzewidywalne, ponieważ może on nie tylko usunąć cenne dane z dysku twardego komputera, ale również spowodować jego nagłe sformatowanie. Koń trojański określany również mianem trojana może również przesyłać pozyskane z zainfekowanych dysków dane czy hasła dostępu do swojego twórcy, co stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla branży finansowej. Jak najczęściej się rozprzestrzenia? Nierzadko wykorzystywana jest poczta elektroniczna, dlatego warto uważać na maile budzące naszą wątpliwość.
Kolejnym rodzajem wirusa komputerowego, który wykorzystuje się często w cyberatakach jest bomba logiczna. Przez bardzo długi okres czasu możemy być całkowicie nieświadomi jej posiadania, ponieważ pozostaje nieaktywna. Uruchamia ją kilka czynników, do których zalicza się określone daty czy funkcjonowanie na dysku komputera określonych blików bądź aplikacji.
Robak to kolejna odmiana wirusa, która wyszukuje słabe strony w poczcie elektronicznej, stronach internetowych, chatach i infekuje komputery. W momencie, gdy robak jest już zainstalowany na komputerze zaczyna uniemożliwiać jego pracę dublując swoje oprogramowanie i rozmnażając się w bardzo szybkim tempie.
Zwróć uwagę jak często zapycha się Twoja skrzynka poczty elektronicznej. Jeżeli dzieje się to zbyt często może to być sygnał ostrzegawczy. E-mail bombing to rodzaj zagrożenia, które powoduje nieustannie trwający proces wysyłania na skrzynkę e-mail bardzo dużej liczby wiadomości w tym samym czasie.
Denial of service (DoS) oraz Distributed Denial of service (DDoS) to kolejne z cyberzagroźeń, których warto być świadomym. Na czym polegają?Atak DoS to odmowa usługi, która powoduje blokowanie wybranej strony www bądź pracy komputera. Natomiast atak DDos oznacza w pierwszej kolejności blokowanie kilku serwisów internetowych, co prowadzi do zamieniania komputerów internautów odwiedzających konkretne witryny w zombie poprzez zainstalowanie złośliwego, oprogramowania.
Spoofing – to inaczejfałszowanie adresów IP, które ułatwia cyberprzestępcom podszywanie się pod użytkowników sieci wewnętrznych i konsekwentne podkradanie danych.
Sniffing – dzięki niemu cyberprzestępcy uzyskują dostęp do sieci wewnętrznych poprzez wymuszoną akceptacje adresu IP jako adresu sieciowego. W ten sposób przejmowana zostaje kontrola nad komputerami połączonymi między sobą w ramach zaatakowanej sieci wewnętrznej, które zostają wykorzystane do oszukania serwera . W ten sposób haker zyskuje dostep do praktycznie wszystkich zasobów zaatakowanego systemu.
Cyberataki na bankowość mobilną
Korzystanie z urządzeń mobilnych to dla wielu z nas stały element codzienności. Dlatego też wiele branż posiada aplikacje mobilne, z których zadaniem jest ułatwienie życia. Doskonałym przykładem są bankowe aplikacje mobilne. Niestety również one pozostają zagrożone przez aktywną działalność cyberprzestępców. W przeciągu dwóch ostatnich lat odnotowano bardzo duży wzrost liczby ataków z wykorzystaniem szkodliwych oprogramowani a mobilnego, co doskonale obrazuje poniżej zamieszczony wykres. W 2018 roku odnotowano liczbę takich ataków na poziomie 116,5 milionów. Urządzenia mobilne zaatakowane przez szkodliwe oprogramowania stają się codziennością. Dlatego warto dbać o prawidłowe zabezpieczenie systemu operacyjnego telefonu.
Cybersecurity
Jak przeciwdziałać cyberatakom i reagować na cyberzagrożenie? Pozostawienie ataku hakera bez jakiejkolwiek reakcji to błąd, na który nie może sobie pozwolić zarówno indywidualny użytkownik jak i instytucja finansowa.
Jeżeli chcesz ochronić swoje dane przed niespodziewanym atakiem cyberprzestępców przede wszystkim zatroszcz się o:
-instalacjesystemu operacyjnegokomputera bez jego podłączenia do sieci internetowej
– prawidłową konfiguracje i zabezpieczenie połączenia z Internetem
– instalacje sprawdzonego i skutecznego oprogramowania antywirusowego
– obecność zapory sieciowej, czyli obecność programu filtrującego zabezpieczającego system komputera przed cyberatakami podczas połączenia z Internetem
-wyposażenie systemu w oprogramowanie antyszpiegowskie, które zajmie się usuwaniemprogramów szpiegujących (antyspyware)
-wprowadzenie system uwierzytelniający, którym będą bezpieczne hasła dostępu do komputerów, a także rozwiązania monitorujące i wykrywające włamania
– chroniąc urządzenia mobilne pamiętaj, aby instalować aplikacje z sprawdzonych źródeł i zablokować możliwość instalacji programów z nieznanych źródeł.
Koszt utraty danych
Kosztem utraty danych jest nie tylko znaczące zmniejszenie budżetu czy wyczyszczenie ważnych baz. Cyberatak ma również konsekwencje wizerunkowe. Instytucje finansowe, którym zależy na pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów powinny przede wszystkim budzić zaufanie. Cyberprzestępstwo niestety przekłada się na utratę tego zaufania, co bezpośrednio wiąże się z malejącą liczbą klientów oraz zysków. Konsekwencją cyberataku nierzadko jest upadek instytucji finansowej, która nie zareaguje odpowiednio na swój wizerunkowy kryzys.
Dbaj o swoją wiarygodność i wizerunek
Jeżeli jako właściciel instytucji finansowej zetknąłeś się z problemem cyberprzestępstwa lub obawiasz się jego wystąpienia musisz podejmować działania, które pomogą Ci zachować rentowność Twojego biznesu.
Zatroszcz się przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenie używanych urządzeń. Oprogramowanie antywirusowe oraz zespół specjalistów od IT to musthave. Dodatkowo nie zapominaj o profesjonalnym kształtowaniu wizerunku Twojej firmy. Tutaj niezbędna jest znajomość technik oraz metod Public Relations oraz umiejętne prowadzenie komunikacji marketingowo-wizerunkowej.
Jeżeli zdarzy Ci się kryzys to poprzez działania Public Relations i solidny wizerunek instytucji w oczach jej klientów tak szybko nie utracisz zaufania. Umiejętność zarządzania komunikacja kryzysową również zabezpieczy Twój biznes przed problemami powodowanymi cyberatakiem. W trosce o rentowność instytucji finansowej możesz skorzystać z pomocy ekspertów takich jak agencja Warsaw Media House. Zespół profesjonalistów dba na co dzień o wizerunek i marketing wielu prężnie działających branż w Polsce. Warsaw Media House na swoim koncie ma niejedną udaną współpracę. Agencji zaufało już kilka znanych w Polsce banków oraz instytucji finansowych, które z sukcesem kreują swój wizerunek online i offline.
Więcej na temat współpracy z Warsaw Media House możesz przeczytać tutaj